Our Staff

NAME POST
Ahmed Shaheen Supervisory Assistant
Ali Ahsan Trainer Assessor
Amner Jane Finance Officer
Andrews Debbie Year Team Support Post 16
Anka Gloria Teaching Assistant Level 2
Annakin Callum Class Teacher
Bailey Jeanette Supervisory Assistant
Barker Stephanie Teaching Assistant Level 2
Bartlett Rachael Class Teacher
Begum Naida Apprentice Teaching Assistant
Beier Bianca Teaching Assistant Level 1
Bennett Samantha Class Teacher
Bennett Tricia Deputy Head and Lead for ICT
Berry Megan Teaching Assistant Level 2
Bianco Philip Teaching Assistant Level 3
Billson Sarah Teaching Assistant Level 3
Bird Amanda Supervisory AssistantLaundry Assistant
Bishop Cheryl Teaching Assistant Level 2
Booler Ellie Teaching Assistant Level 2
Booler Janice Supervisory Assistant
Booler Sue Teaching Assistant Level 2
Boot Rachel HLTA – Behaviour
Bothamley Jill Supervisory Assistant
Bradley Tracy Supervisory Assistant
Britton Stacey Teaching Assistant Level 2
Broadway Alethea Consultant Teacher Fusion SEND Hub
Brown Ellie Apprentice Teaching Assistant
Burbeary Alison Fusion TSA
Burbeary Amanda Teaching Assistant Level 2
Burgess Sharon Teaching Assistant Level 3
Calvo-Cordon Luz Class Teacher
Chapman Tara Class Teacher
Charlesworth Kathy Lunchtime Supervisor
Coiletti Corey Class Teacher
Collier Kayleigh Class Teacher
Connor Beverley Teaching Assistant Level 3
Cookson Jenna Class Teacher
Cooper Aimee Class Teacher
Cooper Emma Teaching Assistant Level 2
Coupe Michelle Teaching Assistant Level 1
Coupland Lauren Teaching Assistant Level 2
Crewe Jacqui HLTA –Personal Care
Croves Pauline Supervisory Assistant
Cundy Kay Teaching Assistant Level 3
Davis Abetor Supervisory Assistant
Davis Emma Class Teacher
Dawson Rebecca HLTA for Moving and Handling
Dean Oliver Assistant Director Fusion SEND
Dolan Mark Leader for Learning – Creative and Enrichment
Dunn Joe Teaching Assistant Level 2
Elliott Christine Year Team Support Officer
Elms Heather Teaching Assistant Level 2
Elsey Philip Teaching Assistant Level 2
Farret Andre Class Teacher
Fereday Mark Teaching Assistant Level 2
Fitzsimmons Cath Class Teacher (Supply)
Fogg Chris Business Manager
Frater Ken Teaching Assistant Level 3
Gaughan Cheryl Assistant Head and Fusion
Goddard Tom Teaching Assistant Level 2
Goddin Callum Teaching Assistant Level 2
Goodband Bethany Class Teacher
Gordon Carla Teaching Assistant Level 2
Gray Milly Teaching Assistant Level 2
Gregory Daniel TrainerAssessor (Class Teacher starting Jan 21)
Hadfield Joanne Lunchtime Supervisor
Halford Karen Assistant Head
Hancock Elaine Teaching Assistant Level 2
Helliwell Louise Teaching Assistant Level 3
Hetherington Debra S2S Teacher (Supply)
Higgins Nicola S2S Teacher
Hilton Elaine Lunchtime Supervisor
Hines Clare Class Teacher
Holmshaw Alex Class Teacher
Hoole Charlotte Teaching Assistant Level 2
Horne Emma Teaching Assistant Level 2
Howe Joanne Assistant Head
Howson Zoe Teaching Assistant Level 2 and 3
Humphries Theresa Fusion TSA
Hurst Amy Teaching Assistant Level 3
Hussain Mazhar Leader for Learning – Maths
Hutchings Nicola Consultant Teacher Fusion TSA
Ibrahim Samiya Class Teacher
Johnson Jade Class Teacher
Johnson Kyle Teaching Assistant Level 2
Jones Claire Personal Care Support Worker
Jones Nichola PA to Headteacher and HR Support
Kelly-Scott Louise Consultant Teacher Fusion TSA
Knight Tina Receptionist
Lancaster Rebecca Teaching Assistant Level 2
Laughlin Rebecca Fusion TSA
Leighton-Jones Daniel Teaching Assistant Level 2
Lowe Daniel ICT Strategic Lead
Lowe Georgia Family Support and Student Liaison Officer
Maclean Lee Onsite Technical Engineer
Madeley Emma Teaching Assistant Level 3
Malendowicz Jagoda Leader for Learning – English
Mansell Christie HLTA (Supply)
Marriott Elizabeth Consultant Fusion TSA (Supply)
McIroy-Wright Imogen Teaching Assistant Level 2
Meakin Kerry Teaching Assistant Level 2
Messer Jacob Apprentice Teaching Assistant
Milek Joanna Teaching Assistant Level 2
Mills Amanda Teaching Assistant Level 3
Moohan Paul Class Teacher
Morris Wendy Supervisory Assistant
Naudin Jackie Fusion TSA
Needham Catherine Consultant Fusion TSA
Newell Meg Teaching Assistant Level 2
Ogden Joanne Teaching Assistant Level 3
Pritchard Charlotte Teaching Assistant Level 3
Rawson Donna Teaching Assistant Level 2
Rea Holly Leader for Learning Post 16 Class Teacher
Richardson Lucy Teaching Assistant Level 3
Robertshaw Julia Year Team Support Officer
Robinson Melanie Teaching Assistant Level 2
Rose Charlotte HLTA – Communication
Rowles Rachael Leader for Learning KS3 Class Teacher
Royston Amber Teaching Assistant Level 2
Seamarks Anna Teaching Assistant Level 2
Shaw Charlene Year Team Support
Shaw Jake Leader for Learning KS4 Assistant Head
Shelton Victoria Teaching Assistant Level 2
Shirley Alexandra Teaching Assistant Level 2
Shore Wayne Teaching Assistant Level 2
Skulski Kathryn Teaching Assistant Level 2
Stacey Yvonne Teaching Assistant Level 3
Stanley Helen Leader for Learning Class Teacher
Stapleton-Varga Geof Class Teacher
Stockl Eszter Trainer Assessor
Storey Michele Teaching Assistant Level 3
Stylianou Mike Teaching Assistant Level 3
Sutcliffe Carolyn Head of School
Thorpe Rowena HLTA – Classroom
Thorpe Susan Teaching Assistant Level 2
Truswell Clare Class Teacher
Turner Pamela Personal Care Support Worker
White Lea Supervisory Assistant
Whittaker Alison Supervisory Assistant
Whittaker Frances Teaching Assistant Level 2 HLTA Safeguarding
Wilde Sarah Teaching Assistant Level 2 HLTA – Communication
Wright Hannah Teaching Assistant Level 2
Young Jack Class Teacher
Developed by
Primary ICT Support
Copyright © 2022 Talbot Specialist School
All Rights Reserved