Talbot Specialist School Staff

SURNAME

 

FIRST NAME

POST

Akhtar

Shaheen

Supervisory Assistant

Andrews

Debbie

Year Team Support Officer

Anyon

Frances

Teaching Assistant (Special) - Level 2

Appleby

Christine

Teaching Assistant (Special) - Level 2

Armitt

Charlotte

Higher Level Teaching Assistant - Communication                               Weds, Thurs and Fri

Barker

Stephanie

Teaching Assistant (Special) - Level 2                                                          Weds, Thurs, Fri

Bennett

Tricia

Deputy Head and Lead for ICT

Billson

Sarah

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3

Bird

Amanda

Supervisory Assistant/Laundry Assistant

Bishop

Cheryl

1:1 Teaching Assistant (Special) Level 2

Blackburn

Elizabeth

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3 – Food Technology          Weds, Thurs and Fri                       

Booler

Janice

Supervisory Assistant

Booler

Susan

Supervisory Assistant and Teaching Assistant (Special) - Level 2

Boot

Rachel

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3

Bower

Beverly

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3                                            Wed, Thurs and Fri

Bows

Melanie

Teaching Assistant (Special) - Level 2

Brewin

Linda

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3                                              Mon, Tues

Briggs

Julie

PA to Headteacher and Office Manager

Britton

Stacey

Teaching Assistant (Special) - Level 2                                                               Thurs and Fri

Broadhurst

Garry

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3

Burbeary

Amanda

Teaching Assistant (Special) - Level 2   

Burgess

Sharon

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3

Cartwright

Sherryl

HLTA – Moving and Handling                                                                            Mon, Tues                                                                                                                                                             

Collier

Kayleigh

Personal Care Support Worker

Cookson

Jenna

Unqualified Teacher until December 2016    - SUBSTANTIVE TA2

Cooper

Emma

Teaching Assistant (Special) - Level 2                                                          Mon, Tues, Wed

Cowen

Jennifer

Teaching Assistant (Special) - Level 2

Crewe

Jacqui

HLTA – Student Welfare Officer

Croves

Pauline

Supervisory Assistant

Cundy

Kay

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3

Daughtry

Emma

Personal Care Support Worker

Dolan

Mark

PE Teacher

Duncan

Wendy

Class Teacher

Elliott

Christine

Year Team Support Officer (Job Share)                                                      Mon, Tues, Weds

Elsey

Philip

Teaching Assistant (Special) - Level 2 

Farret

Andre

Class Teacher

Fereday

Mark

1:1 Teaching Assistant (Special) Level 2    

Fitzsimons

Catherine

Faculty Leadership – Creative Arts (Art, Music and Drama)                         Weds and Thurs

Fleming

Kat

Class Teacher–PHSE, Work Related Learning and Enterprise  Mon, Tues, Wed and Thurs

Fox

Alison

Teaching Assistant (Special) - Level 2                                                  Mon, Tues and Weds

Frater

Ken

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3

Gaughan

Cheryl

Assistant Head – CPD and Lead for Science

Gill

Pete

Curriculum Specialist (18.5 hrs pw)                                        All day Mon, Thurs, Wed (am)

Grayson

Eve

Apprentice Teaching Assistant

Hancock

Elaine

Teaching Assistant (Special) - Level 2                                                  Mon, Tues and Weds

Haywood

Rachael

Temp Transitions Team Support – SUBSTANTIVE TA 3   

Helliwell

Louise

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3

Hewish

Gill

Class Teacher

Horne

Emma

Teaching Assistant (Special) - Level 2                                                   Weds, Thurs and Fri

Howe

Joanne

Assistant Head

Howson

Zoe

Teaching Assistant (Special) - Level 3  and Level 2 

Hurst

Amy

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3                                           Mon, Tues and Wed

Hussain

Mazhar

BME and Humanities Lead

Hussain

Saiba

Teaching Assistant (Special) - Level 2

Johnson

Kyle

Teaching Assistant (Special) - Level 2 

Jones

Claire

Senior Teaching Assistant (Special) Level 2                                          Weds, Thurs and Fri

Kay

Claire

Teaching Assistant (Special) - Level 2 

Kirkpatrick

Nigel

Assistant Head

Knight

Tina

Receptionist and Business Support Officer

Lancaster

Rebecca

Teaching Assistant (Special) - Level 2                        COMMENCES 27TH FEBRUARY 2017

Lomas

Jenny

Supply Supervisory Assistant

Lowe

Dan

ICT Strategic Lead

Madeley

Emma

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3                                          Weds, Thurs and Fri

Malendowicz

Jagoda

Class Teacher

Marshall

Andrew

Class Teacher

Martin

Shannon

Apprentice Teaching Assistant

McAra-Kidder

Eleanor

HLTA –Communication

McCallum

Kathy

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3                                Weds (pm), Thurs and Fri

McIntyre

Colette

HLTA – Moving and Handling

Mills

Amanda

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3                                Mon, Tues and Weds (am)

Moohan

Paul

Class Teacher and Lead for English

Morris

Wendy

Supervisory Assistant

Mottershaw

Yvonne

Teaching Assistant (Special) - Level 2                                                 Monday and Tuesday

Ogden

Joanne

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3

Pawson

Jacqueline

Class Teacher                                                                                       Mon, Tues and Weds

Pritchard

Charlotte

Teaching Assistant (Special) - Level 2 

Rawson

Donna

Teaching Assistant (Special) - Level 2                                                  Thursday and Friday

Robertshaw

Julia

Year Team Support Officer for Y11 – 14 (Job Share)                            Weds, Thurs and Fri

Robinson

Melanie

Teaching Assistant (Special) - Level 2                                          Tues, Wed Thurs and Fri

Roe

Debra

Supervisory Assistant

Roebuck

Bev

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3

Round

Jessamy

Teaching Assistant (Special) - Level 2

Rowe

Louan

Teaching Assistant (Special) - Level 2

Rowles

Rachael

Phase Leader  Y7/8

Rushforth

Bea

Class Teacher and Lead for Maths

Scott

Wendy

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3                                         Mon, Tues and Weds

Screaton

Janet

HLTA –Communication                                                                          Weds and Fri

Sharman

David

Class Teacher

Shaw

Jake

Class Teacher Y9/10                                                                     Mon, Tues, Thurs and Fri

Shelton

Victoria

Teaching Assistant (Special) - Level 2                                                              Thurs and Fri

Shephard

Rachael

Class Teacher

Shore

Wayne

1:1 Teaching Assistant (Special) Level 2

Siddall

Karen

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3

Siddall

Terry

Teaching Assistant (Special) - Level 2 

Smedley

Darryl

Business Manager

Smith

Judith

Executive Head

Stacey

Yvonne

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3

Stanley

Helen

Class Teacher                                                                                                   Mon and Tues

Stapleton-Varga

Geoff

Class Teacher

Staves

Anne

Leadership of Art                                                                       Mon, Tues, Weds and Thurs

Stevenson

Tracey

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3

Stone

Andrew

Class Teacher

Storey

Michele

Senior Teaching Assistant (Special) Level 3

Stylianou

Mike

Teaching Assistant (Special) - Level 2  

Sutcliffe

Carolyn

Head of School 

Thorpe

Rowena

HLTA – Behaviour

Truswell

Clare

Class Teacher

Turner

Pamela

Personal Care Support Worker 1:1 (Jessica Harman)

Walker

Richard

Teaching Assistant (Special) - Level 2   

Watson

Emily

Apprentice Business Support – School Admin and Fusion Admin

Western

Hollie

Teaching Assistant (Special) - Level 2                                                Weds, Thurs and Fri

Whitaker

Beverley

Personal Care Support Assistant 

White

Lea

Supervisory Assistant

Whiting

Natalie

1:1 Teaching Assistant (Special) Level 2

FUSION

Aspin

Lorraine

Part time Temp Teacher                                Weds, Thurs and Fri

Burbeary

Alison

Full-time Perm Teacher

Evans

Wendy

Full-time Perm Teacher

Hughes

Beverley

Part-time Perm Teacher

Humphries

Theresa

Part Time Perm Business Support Officer

Naudin

Jacqueline

Part-time Perm Teacher – 26 hours            Mon, Tues, Wed, Thurs

Woodhead

Kate

Part-time Perm Teacher – 26 hours            Mon, Tues, Wed, Thurs